Future is NOW.

Portfolio

NOVAMED ÜRETİM TESİSİ

Nova Med Üretim Tesisi mimari ve iç mimari tasarımı Dna Mimarlık tarafından hazırlanarak 2017 yılında Antalya Konyaaltı’nda faaliyete geçmiştir. Yönetim ofisi, üretim tesisi ve depolama alanları bulunan yapı Antalya serbest bölge konumundadır.

Dünya çapında kan seti üretimi gerçekleştiren Nova Med Firması’nın üretim alanını artırmak isteği ile yola çıkılmıştır. Firmanın ihtiyaçlarını karşılayacak bir üretim alanı tasarlanmıştır. Yapının önceliği fonksiyonların kurgusu olması sebebiyle işlevsel bir üretim alanı tasarlanmıştır. Aynı zamanda modern ve yenilikçi olması fonksiyonun gerektirdiği hedeflerdendir. Üretim tesisi iki katlı olup 1400 m² alana sahiptir. Yapı kompleks ve büyük olmasına karşın insanda ezici bir etki bırakmamakta aksine insan odaklı ve insan ölçeğine duyarlı tasarlanmıştır.

Türkiye’nin en büyük temiz alanına (clean room) sahip olan, tam teşekkürlü bir üretim merkezi ve yönetim binası tasarlanmış ve başarıyla uygulanmıştır. Bunun yanında betonarme yönetim binasının alüminyum ve cam cephe ile mimari tektonikler oluşturması, günümüz modern ofis mimarisinin bir örneğidir. Bu sayede güneş ışığının gerekli olan tüm mekanların içerisine gereken düzeyde alınması sağlanmış ve aynı zamanda istenen korumayı da sağlamıştır. Yapıda kullanılan renkler Nova Med firması logosuna atıfta bulunarak seçilmiştir ve tesisle bir bütünlük oluşturarak insan hafızasında yer edinmesi amaçlanmıştır.

Dış mekanla iç mekanın sürekliliği sağlanmış ve bu şeffaflık iç mekan kurgusunda da hissedilmiştir. İç mekanlar fonksiyonun gerekliliklerine uygun tasarlanmıştır. Bir üretim tesisi olması sebebiyle yenilikçi ve modern bir yaklaşımda bulunulmuş ve iç mekanlarda cesur renkler kullanılmıştır. Tasarım yaklaşımı başarıyla yansıtılmıştır.

Üretim alanının yanında, 800 m² zemin kat ile toplam 1400 m² ye sahip iki katlı yapı ofis odaklı kurgulanırken, yapının çatı katı çalışanlara keyifli vakit geçirebilecekleri bir mekan sunar. Giriş, danışma ve bekleme alanları binanın ön cephesine konumlandırılırken, orta alanda oluşturulan galeri, çevresinde konumlandırılan ofisler için hem rekreasyon oluşturmakta hem de tasarımın ana elemanı olan merdiven ile sirkülasyon koridoru işlevi görmektedir. Galeri boşluğu ferahlık hissi uyandırarak ofis çalışanlarının huzurlu saatler geçirebilmesini sağlamıştır. Yapı içerisinde sıkça kullanılan reflektif ve şeffaf kaplama elemanları ile kapalı mekan algısı kırılmış, bu sayede çalışanlar arasında görsel iletişim kuvvetlenmiştir.

novamedgmbh.com.tr

EN RU TR