Future is NOW.

Portfolio

DNA MİMARLIK HQ

DNA MİMARLIK HQ

Dna Mimarlık yönetim binası Antalya Muratpaşa’da 2018 yılında, kurucusu olan Nail ATASOY ve ekibi tarafından tasarlanmıştır. 1200 m² olan yapının tasarımın sürecinde Dna Mimarlığın tasarım anlayışı olan insan, doğa ve teknoloji kurgusunun ofisi en iyi şekilde anlatması amacı taşımaktadır.

Mimari ve iç mimari tasarımda odak noktaya insan alınmıştır. Ofisin gereksinimleri ile insan gereksinimleri (işlevsel, kültürel, sosyal, duyusal) harmanlanıp fonksiyonel ve ergonomik koşullar sağlanmıştır. Tasarımda akılda kalıcı çözümler sunarken sadeliği ve malzeme kullanımının yanı sıra akıcılık ve sıcaklık sağlanmıştır. Yapının tasarımında doğadan ilham alınmış ve onu ezmeyen şeffaflığıyla doğayı içinde barındıran tasarımlar yapılmıştır.

DNA Mimarlık yalnızca bir ofis değil aynı zamanda bir yaşam alanıdır. İnovatif bakış açısını destekleyen, kentle bağ kuran, tasarımcılar ve öğrencilerle çalışmalar yürütülen alanlar tasarlanmıştır. Yapının bodrum katında bu etkileşimi destekleyen araştırma geliştirme birimi olan DipLab iç mimarisiyle dikkat çekmektedir. İçerisinde son derece sadelik ve doğallığı amaçlayan brüt beton cesurca kullanılmıştır. Aynı zamanda şeffaflık ve yeşil ihtiyacı karşılanmış insanı çalışma ortamı baskısından kurtararak rahat mekanlar kurgulanmıştır. Aynı şekilde tüm kullanım alanları fonksiyonlara uygun ve insan odaklı tasarlanmıştır. Yapının dışarıdan algılanabilen cephesinin yansıması içeride açık çalışma ve dinlenme alanlarıyla birleşerek bir etkileşim yaratmış ve ferahlık hissi uyandırmıştır. Doğanın teknoloji ve insanla birleşiminden etkileyici mekanlar oluşmuştur. Mobilyalarda, aydınlatma elemanlarında küçük dokunuşlarla ile insana dair mekanlar sunulmuştur.

Dna Mimarlık; mimarisi, cephesi, iç mekan kurgusu, mobilyaları ve renkleriyle bir bütün ve yaşanılası bir yapı olmuştur.

EN RU TR