Future is NOW.

Portfolio

BARAN VİLLA

DNA Mimarlık’ın Antalya’da Baran ailesine tasarladığı villa 12. Batı Akdeniz Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nde Yapı dalında ödüle layık görülmüştür.

Baran ailesinin apartman yaşamından kurtularak ayakları toprağa değecek bir yaşama geçme hayaliyle başladı her şey. Döşemaltı Belediyesi Nebiler bölgesinde aileden kalma 450 m2 lik bir arsaları varken, dikey yönden bitişik parselin de satın alınmasıyla bu alan 900’e m2 çıktı. İki çocuklu Baran ailesi ve misafirleri için yeterli bir emsale sahip olan bu arsalar tevhit ile birleştirilmek istendi. Ancak iki parselin kuzey-güney rüzgar aksında tevhit ile birleşmesi tüm bölgede belediye kararınca mümkün değildi.

Tek parsel emsal ve alan olarak istenilen işlevleri planlamak için yeterli olmadığı için iki parsele de yayılma zorunluluğu doğdu. Çekme mesafelerinden dolayı tek bir kütle içinde çözülemeyen bu yapı aile yaşam alanları ve misafir yaşam alanları olarak ayrıldı. Aile yaşam alanları 666 parsel üzerinde kendi emsalini kullanarak yerleştirildi. Misafir yaşam alanları da ihtiyacı kadar emsal kullanılarak 659 parsel üzerinde çözümlendi.

Aslında imardan kaynaklanan bu arsa sorunu tasarımla dezavantajdan avantaja dönüştürülerek, sıra dışı bir kurguyla bir araya getirildi. İki ayrı yapının çatı formu kabuk işlevi görecek şekilde birbirleriyle ilişkilendirilerek çözümlendi. Bu kabuğun iki bina arasında kalan bölümü ise açık alan üzerini örten bir pergola olarak tanımlandı.

Parsellerin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan ince ve uzun bahçe, rüzgâr ve güneşin gün içi zamanlarına her mevsimde ev sahipliği yapacak dış mekanlar birlikteliği ile binalar ile ilişkilendirildi. Ortaya konulan tasarım sıra dışı ve modern kimliğinin yanı sıra, led ürünler ile enerji verimliliği, vrv ısıtma ve soğutma sisteminin güneş enerji panelleri ile entegre hale getirildiği iklimlendirmesiyle vb. alt yapı çözümlemeleri ile Dna Mimarlık tarafından anahtar teslimi inşaatı da yapılarak baran ailesine teslim edildi.

Baran Villa

archello.com/brand/dna-architecture-nail-atasoy

deneme bonusu veren siteler
EN RU TR